okres Písek, Čížová 18, Čížová 398 31
Návštěvnost
  • Vytvořeno © 2015
  • Návštěvníků celkem: 118,139
  • Za posledních 24 hodin: 128

Den v plzeňské Techmanii

Ve čtvrtek 16. 5. se žáci všech ročníků školy vypravili na projektový den do plzeňské Techmanie. Techmania Science Centre Plzeň nabízí v historických továrních halách plzeňské Škodovky návštěvníkům stovky interaktivních exponátů, které představují základní přírodní jevy a zákony a podrobně seznamují se světem vědy a techniky. Jak jsme se mohli přesvědčit, expozice doslova vybízejí k pokusům a experimentování. Součástí areálu je také 3D planetárium, dílny a laboratoře s výukovými programy, které děti absolvují pod vedením lektorů. Stačí se obléknout do bílých plášťů a zažít zde tvořivou vědu na vlastní kůži. Celý program v centru byl pro děti naší školy „šitý na míru“, a proto jsme některé části programu absolvovali společně, na některé aktivity pak byly děti rozdělené podle věku.

V rámci dílen a laboratoří se žáci 4. a 5. ročníku věnovali tzv. malým robotům – ozobotům. Programovali jejich pohyb na počítačích, tvořili vlastní cestu pro své roboty a učili robota plnit různé úkoly. Žáci z 2. a 3. ročníku postupně navštívili laboratoř s mikroskopy. Ve výukové lekci „Zvířecí letci“ se během chvilky naučili bravurně pracovat s mikroskopy. Ve dvojicích pak pozorovali pod různým zvětšením motýlí křídlo, ptačí brko apod. Na závěr si z papírových šupinek složili křídla babočky.

V 3D planetáriu zkoušeli žáci z 3. ročníku ovládat Mars rover, vystřelovat raketu a mohli se vyfotit ve skafandru. Zkoumali také gravitaci na jednotlivých planetách, pozorovali fáze měsíce, zahráli si na mořeplavce a učili se orientovat na moři podle hvězd. Prvňáčci v planetáriu zhlédli projekci vzdělávacího filmu „Za Slunce a ještě dál“. Film seznámil děti s tím, co se odehrává za hranicemi naší Sluneční soustavy. Film se zabývá exoplanetami, tj. planetami, které neobíhají naše Slunce. Děti pozorovaly vzhled těchto výjimečných planet, viděly, jestli je na nich zima nebo horko. Zjišťovaly, zda se mohou tyto planety podobat naší modré planetě a jak lze tyto planety ve Vesmíru objevit. V expozici Člověk a příroda druháčci a třeťáci poměřovali na dráze své běžecké schopnosti s různými zvířaty, vyzkoušeli také stisk zvířecích čelistí a plnili úkoly z pracovních listů. Zážitkem pro mladší děti byla také expozice Vodní svět, kde děti experimentovaly s různými exponáty, přelévaly vodu, pouštěly po řece s překážkami lodičky, pozorovaly koloběh vody v přírodě apod. Velikou atrakcí pro všechny se stal nakloněný dům, kde si děti užily spoustu legrace.

 

 

 

 

 

 

S vtipem představuje základní přírodní jevy a zákony, seznamuje se světem vědy a S vtipem představuje základní přírodní jevy a zákony, seznamuje se světem vědy a techniky a láká k experimentování. Nachází se v historických budovách plzeňské Škodovky. chniky a láká k experimentování. Nachází se v historických budovách plzeňské Škodovky. Za proměnu starých továrních hal v moderní centrum vědy a techniky získala několik ocenění v soutěži Stavba roku.

S vtipem představuje základní přírodní jevy a zákony, seznamuje se světem vědy a techniky a láká k experimentování. Nachází se v historických budovách plzeňské Škodovky. Za proměnu starých továrních hal v moderní centrum vědy a techniky získala několik ocenění v soutěži Stavba roku.