V pondělí 13. 6. bylo 12 prvňáčků čížovské školy pasováno v místní knihovně čtenáři. Celou akci připravila knihovnice čížovské knihovny Jitka Kotenová ve spolupráci s pracovníky městské knihovny v Písku. Dětem byl nejprve představen krátký příběh o ztracených písmenkách, který jim vyprávěla písmenka „V“ a „C“, po té každé z dětí četlo jednu z básniček z aktuálně ve třídě oblíbené knížky Jiřího Žáčka Kamarádi zvířátka. Nakonec k dětem promluvil „písmenkový král“ v podání pana starosty Tomáše Korejse a každého prvňáčka poklepáním husím brkem na rameno pasoval na čtenáře. Děti však před tím musely slavnostně slíbit, že se ke knížkám budou hezky chovat a že na čtení o prázdninách nezanevřou. Každý čtenář dostal pamětní list a milou knihu pohádek od Boženy Němcové. Každý prvňáček si s knihou odnesl také přihlášku do knihovny. Celá akce proběhla ve velmi milé a pozitivní atmosféře. To se ukázalo také v závěru, kdy se děti spontánně rozešly mezi regály a začaly si vybírat knížky, pro které si (s již vyplněnou přihláškou) odpoledne s rodiči přijdou.  Že tradiční pohádky mají své opodstatnění a děti je milují, se ukázalo hned po příchodu do školy. Děti si začaly své knížky s velkým zájmem prohlížet (holčičky byly nadšené z princezen, kluky zase zaujaly obrázky čertů a rytířů) a zkoušely si samy pohádky číst.