Vážení rodiče,

mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví stanoví, že je zakázána osobní přítomnost při vzdělávání. Osobní přítomnost je povolena pouze pokud se žáci podrobí preventivnímu testování ve školách s negativním výsledkem. Žákům, kteří mají pozitivní výsledek testování, nebo se testování neúčastní, je nadále zakázána osobní přítomnost na vzdělávání. Každá osoba je povinna si při vstupu do budovy školy zakrýt dýchací cesty, a to takovým ochranným prostředkem dýchacích cest, který je uveden v aktuálně platném mimořádném opatření MZd, což je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 95 % dle příslušných norem (např. FFP2/KN 95). Za obdobný prostředek se nepovažuje látková rouška. Pokud, se  žák neúčastní prezenčního vzdělávání z důvodu neúčasti na testování, škola bude absenci evidovat jako omluvenou. Při této omluvené absenci škola nemá povinnost zajistit žákovi distanční způsob vzdělávání dle zákona, ale budeme poskytovat přiměřenou formu studijní podpory – posílání týdenních plánů, využití individuální konzultace apod. Žáci se zapojují na bázi dobrovolnosti a s ohledem na své individuální podmínky. Odběr dotované stravy je podmíněn prezenční výukou ve škole nebo výukou distanční, v tomto případě není tedy umožněn. Žák nemůže být nucen k účasti na testování a neúčast na testování nemůže být a nebude sankcionována. Důsledkem neúčasti je pouze nemožnost účasti na prezenčním vzdělávání. K testování se může dostavit žák nebo zaměstnanec školy pouze tehdy, pokud nemá příznaky infekčního virového onemocnění. Testování bude probíhat tzv. samoodběrem, u kterého není nutná asistence zdravotnického personálu. V případě testování dětí v předškolním vzdělávání a žáků 1. – 3. ročníku 1. stupně ZŠ je umožněna asistence při provádění testu třetí osobou (zákonný zástupce či jiná osoba, která musí mít souhlas nebo být pověřena zákonným zástupcem a zároveň s touto asistencí souhlasit). Prosím o domluvení s třídím učitelem dopředu. Pro zákonného zástupce či jinou asistující osobu platí výjimka ze zákazu vstupu třetích osob do školy (resp. jedná se o důvod k umožnění vstupu do školy).  Antigenní testování žáků i zaměstnanců bude probíhat pravidelně 2x týdně – pondělí a čtvrtek. Testování žáků se vždy provádí bezprostředně po příchodu do školy vždy první vyučovací den v týdnu. Pokud se některý žák, nebo zaměstnanec nebude moci zúčastnit testování v určený den, je nutné, jej otestovat v první den jeho přítomnosti.  Dále, pokračuje, dle rozvrhu testování s ostatními. Pokud žák nebude přítomen na testování na začátku vyučování, ale dostaví se na vyučování později, provede si test pod dohledem pověřené osoby bezprostředně po svém příchodu (opět individuálně).  Testování se neprovádí u osob, které absolvovaly z důvodu onemocnění COVID-19 izolaci minimálně v rozsahu podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví upravujícího nařizování izolace a karantény a zároveň neuplynulo více než 90 dnů od prvního RT-PCR testu s pozitivním výsledkem. Tuto skutečnost musí osoba prokazatelně doložit. Pokud ji škole nedoloží, tak se účastní testování dle harmonogramu školy.

Info z KHS: Způsob, jakým má být doloženo potvrzení o prodělaném onemocnění, není mimořádným opatřením specifikován. Proto není nutné žádat pouze lékařské zprávy nebo potvrzení od lékaře či KHS. Akceptováno může být čestné prohlášení a potvrzovací SMS z laboratoře s výsledkem nebo doložení laboratorního výsledku. V případě pochybností o pravosti prohlášení, lze na KHS Jč kraje ÚP Písek ověřit pravdivost informace – 387 712 603, 387 712 606 odd. epidemiologie. Testování se neprovádí u osob, které doloží negativní výsledek RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 nebo negativního výsledku POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 provedený na odběrovém místě, které nejsou starší 48 hod., a pokud tyto osoby nemají příznaky onemocnění COVID-19.

Děkujeme za pochopení a spolupráci.

Kolektiv ZŠ Čížová